Rzeczywistość, w której pracuje się w jednej pracy lub na jedynym stanowisku od początku kariery do emerytury, już dawno minęła. Badania pokazują, że przeciętnie zmienimy pracę lub zawód kilkakrotnie w ciągu życia. Dlaczego?

Powody, dla których ludzie zmieniają pracę, karierę lub branżę są bardzo różnorodne. Najczęściej wymienianymi przyczynami są jednak brak satysfakcji z pracy, małe możliwości rozwoju w ramach organizacji i brak wyzwań zawodowych, potrzeba większej elastyczności, w tym możliwości pracy zdalnej oraz chęć zarabiania więcej.

Wielu z nas jest zmęczonych trybem 9-17, postanawia zacząć pracować dla siebie, doświadcza wypalenia zawodowego lub zmian w życiu prywatnych, które uniemożliwiają pracę na dotychczasowych warunkach. Z biegiem lat zdobywamy też więcej doświadczenia, wiedzy o sobie i swoich preferencjach, i postanawiamy w końcu zawalczyć o siebie oraz swoje zawodowe spełnienie.

Jak zrobić to dobrze? Zobacz 7 kroków, jakie polecam wziąć pod uwagę, żeby dobrze przygotować się do zmiany pracy, przebranżowienia lub założenia jednoosobowego biznesu. 

zmiana zawodu, przekwalifikowanie, przebranżowienie

Zmiana zawodu – nie rezygnuj z dotychczasowej pracy

Nową drogę zawodową warto zbudować na silnych fundamentach. Aby to zrobić, potrzebujesz czasu. Dlatego najpierw stwórz ścieżkę przyszłej kariery, a dopiero później podejmuj decyzję o zmianie pracy, Przebranżowienie to czasem pracochłonny proces, dlatego warto dobrze się przygotować, mieć na to czas i środki.

 

Zastanów się, czemu to robisz

Żeby stworzyć plan działania i strategię, która doprowadzi Cię do zdobycia pracy dobranej do Ciebie, trzeba ten zawód lub stanowisko… wybrać. 

Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Weź kartkę i wypisz dokładnie, co Ci się podobało najbardziej w dotychczasowej pracy/pracach, co było dla Ciebie najtrudniejsze i najmniej ciekawe. Zastanów się, co Cię motywuje do tej zmiany i dlaczego chcesz to zrobić?

  • Co to zmieni w Twoim życiu, co zmieni się w nim na lepsze?
  • Co umożliwi Ci ta zmiana?
  • Co stanie się dzięki temu prostsze ?

Pomyśl o korzyściach, jaki przyniesie Ci zmiana pracy, zawodu lub przejście na własny biznes. Wyobraź sobie swoje życie w nowej zawodowej rzeczywistości tak dokładnie, jak tylko potrafisz, a potem zapisz swoje wnioski i przemyślenia.

Zanim zdecydujesz się na zawodową zmianę, warto również określić i przeanalizować Twoje naturalne talenty i predyspozycje, a także Twoje preferencje. Może Ci w tym pomóc test talentów Gallupa, możesz też popracować nad odkryciem swoich predyspozycji samodzielnie. Zadaj sobie kilka pytań: W czym jesteś lepszy niż inni? Co możesz robić godzinami i nie odczuwasz znużenia? Co lubisz robić najbardziej? Zapytaj bliskich Ci ludzi o to, co według nich Cię wyróżnia.

Zdecyduj, jaki zawód lub jaką pracę chcesz wykonywać

Jeśli wykonałeś już pracę i odpowiedziałeś sobie na kilka ważnych pytań, wiesz jakie masz talenty, co Cię wyróżnia i czego tak naprawdę pragniesz, podejmij decyzję i wybierz dobraną do siebie ścieżkę kariery. Im konkretniej określisz, jaki zawód chcesz wykonywać, tym łatwiej będzie Ci dobrze się przygotować, stworzyć strategię krok po kroku i ostatecznie zdobyć wymarzoną pracę lub założyć mały biznes.

Wybierając nowy zawód lub branżę, weź pod uwagę swoje talenty, potrzeby i oczekiwania,  ale również marzenia, a także to, co Ci się podoba lub imponuje  u innych. Koleżanka wykonuje pracę, która w głębi duszy bardzo Ci się podoba i jest dla Ciebie atrakcyjna? Wypisz wszystkie zawody, które chciałbyś wykonywać, nawet jeśli jeszcze nie wierzysz w to, że mógłbyś się tym zajmować, nie masz odpowiednich kompetencji lub nie wiesz, jak to zrobić. To zrozumiałe, że jeśli chcesz się przebranżowić, nie masz jeszcze potrzebnej wiedzy i umiejętności, żeby wykonywać wybrany zawód. Niektóre umiejętności będziesz musiał zdobyć, ale istnieje duża szansa na to, że zmnieniając zawodową ścieżkę, będziesz mógł wykorzystać swoje doświadczenie w innej branży lub umiejętności, które już posiadasz.

zmiana zawodu, przekwalifikowanie, przebranżowienie

Stwórz mapę umiejętności, które potrzebujesz zdobyć 

Wybrałeś już ten wymarzony zawód lub stanowisko ? Super ! Teraz zrób research i dowiedz się, jakich umiejętności potrzebujesz, żeby móc aplikować o pracę lub założyć firmę. Spójrz z perspektywy pracodawcy lub klienta, poczytaj artykuły, przejrzyj oferty pracy i określ, jakie są wymagania. Spisz listę wszystkich wymaganych umiejętności wymaganych do wykonawania wybranej przez Ciebie pracy. Zastanów się, jak i gdzie możesz zdobyć potrzebne kwalifikacje. Poszukaj szkoleń i kursów.

Zmiana zawodu – zdobądź kompetencje i kwalifikacje

Przebranżowienie wiąże się z zazwyczaj z koniecznością zdobycia dodatkowej wiedzy i kompetencji. Jeśli masz już spisaną konkretną listę umiejętności, jakich potrzebujesz, wybierz  z nich umiejętności kluczowe. Te, które musisz zdobyć w pierwszej kolejności, żeby w ogóle mieć jakąkolwiek szansę dostania pierwszej pracy czy choćby stażu w wybranej branży lub zdobycia pierwszych klientów.

Umiejetności to jedno, ale potrzebujesz czegoś więcej. Nawet jeśli posiadasz praktyczne umiejętności lub wiedzę – potrzebujesz kwalifikacji, czyli udokumentowanych kompetencji.

Odbycie potrzebnych kursów i szkoleń to najbardziej oczywista i najprostsza droga do zdobycia kwalifikacji. Możesz również zapisać się na studia, ale zanim podejmiesz taką decyzję, zastanów się, czy jest to konieczne. W większości przypadków kwalifikacje możesz zdobyć dużo szybciej niż w ciągu trzech, czy nawet pięciu lat. Nie polecam też zapisu na studia, jeśli wciąż nie jesteś na sto procent pewny, że ścieżka, którą wybrałeś, jest tą optymalną i najlepiej dopasowaną do Ciebie.

Jeśli chcesz zdobyć kwalifikacjie w krótszym czasie, poszukaj intensywnych, skondensowanych kursów. Nie będzie łatwo pogodzić tego typu kursów z dotychczasowymi obowiązkami i pracą, ale pamiętaj – to Ty wyznaczasz tempo!

Pamiętaj też o tym, żeby zdobywać również kompetencje. Te ostatnie możesz zdobywać czytając książki, słuchając podcastów i wywiadów, biorąc udział w branżowych konferencjach i seminariach. Wartościowym potwierdzeniem Twoich kompetencji w wybranej dziedzinie może być prowadzenie specjalistycznego bloga, podcast, kanał na Youtube, serwis internetowy lub jakiekolwiek inne miejsce, w którym dzielisz się swoją wiedzą lub który możesz podlinkować w CV.

Jest ciężko? Poszukaj kogoś, kto może Ci pomóc

Czujesz się zagubiony, masz przeświadczenie, że przygotowanie spójnego planu działania przekracza Twoje aktualne możliwości? Brakuje Ci odwagi i pewności siebie? Nie wiesz, jakie konkretne kroki powinieneś podjąć? Znajdź mentora, coacha, doradcę zawodowego – skorzystaj z pomocy doświadczonych osób. Pomogą Ci wyznaczyć zawodowe cele i podzielą się z Tobą wiedzą. Pomogą również wyznaczyć ścieżkę rozwoju krok po kroku i zaplanować cały proces przebranżowienia lub zakładania własnej firmy.

Odpicuj swoje CV i przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych lub stwórz strategię rozwoju biznesu

Z pomocą, czy samodzielnie – zdobyłeś już pierwsze kwalifikacje? Możesz aplikować na staż lub uzupełnić kompetencje i spróbować swoich sił w pierwszej pracy. Na tym etapie, kiedy nie masz jeszcze wyjątkowo złożonych kwalifikacji czy doświadczenia, bardzo ważne jest to, jak przygotujesz CV. Przygotuj je najlepiej jak potrafisz,  zarówno pod względem merytorycznym, jaki i wizualnym, zadbaj o konto na Linkedin, pochwal się miejscem w sieci, które stworzyłeś. Twoje miejsce w sieci to duży atut, bo rekruter może szybko i sprawnie przejść do miejsca, gdzie dzielisz się swoją wiedzą i w łatwy sposób ją sprawdzić – jeśli zrobisz to dobrze, samym sprawnym prowadzeniem bloga czy podcastu potwierdzisz wiele cennych umiejętności, a także swoją sprawczość, zaangażowanie i zainteresowanie tematem. 

Opisz w CV najważniejsze doświadczenia zawodowe i wyróżnij szczególnie te rzeczy i te doświadczenia, które są korzystne z punktu widzenia Twojego nowego zawodu. W widocznym miejscu wypisz wszystkie kursy i szkolenia wykonane w kierunku nowego zawodu, swoje kluczowe kompetencje i link do miejsca, w którym dzielisz się wiedzą. Zadbaj też o to, żeby Twoje CV było przejrzyste i zawierało tylko kluczowe i najważniejsze informacje.

Jeśli chcesz założyć własny biznes, zadbaj o to, żeby dobrze się przygotować. Takie przygotowanie obejmuje stworzenie strategii rozwoju Twojej firmy, a także strategii marketingowej.

Aplikuj o pracę lub zdobądź pierwszych klientów!

CV i Linkedin przygotowane? Masz już swoje miejsce w sieci, w którym dzielisz się wiedzą i które może pełnić funkcję Twojego portfolio i potwierdzić kompetencje? Czas wysyłać CV! Pamiętaj, żeby przyjąć aktywną postawę, odezwać się do potencjalnego pracowdawcy i dopytać o przebieg procesu rekrutacji lub decyzję po rozmowie rekrutacyjnej. Wykażesz dzięki temu swoją gotowość do pracy, zaangażowanie i zainteresowanie, a także uzyskasz cenny feedback.

Jeśli natomiast chcesz działać na własny rachunek, zanim formalnie założysz firmę, zdobądź najpierw kilku pierwszych klientów. Możesz to zrobić legalnie, prowadząc na początku działalność nierejestrowaną.

Kreuj swoje życie zawodowe aktywnie i w zgodzie z talentami!

Trzymam za Ciebie kciuki 🙂 

A jeśli szukasz wsparcia zajrzyj tu lub umów się na bezpłatną konsultację wstępną.