Nowy Rok to zwykle czas dużych zmian… a przynajmniej dużych planów. Nowa energia do działania, długa lista noworocznych postanowień i – znowu nic z tego! Co jest nie tak z noworocznymi postanowieniami?

Albo raczej – czemu cele wpisywane na listę tzw. Noworocznych Postanowień tak trudno zrealizować?

1. Piszemy je zwykle w czasie Świąt!

Ważną kwestią, jeśli chodzi o noworoczne plany, jest to, że zabieramy się do nich zwykle w czasie Świąt! Czyli wtedy, kiedy mamy dużo więcej czasu, niż zwykle, a nasze dni są pełne relaksu, przyjemnych emocji, a nawet nudy! Zrelaksowani, wymyślamy fascynujące plany, przypominamy sobie, że od zawsze chcieliśmy tańczyć tango, języka angielskiego uczyliśmy się ostatnio w liceum, a zdrowe odżywianie to coś tak odległego jak życie na Marsie. Dodatkowo przeglądając piękne zdjęcia na instagramie przypominamy sobie również, że koniecznie musimy odwiedzić kilka nowych krajów – i plan na noworoczną frustrację gotowy!

2. Bierzemy na siebie zbyt dużo

Bardzo szybko zapominamy o przedświątecznej gonitwie – o tym, jak ciężko było znaleźć trochę spokoju na zrobienie prezentów, a przygotowania do świąt kosztowały nas sporo stresu i wysiłków – i po chwili świątecznego lenistwa zaczynamy snuć wizje idealnego planu dnia, w którym znajdujemy czas na siłownię co drugi dzień (żeby nie przesadzić na początek!), codziennie pięć zdrowych i różnorodnych posiłków, czas dla przyjaciół minimum raz w tygodniu i dla narzeczonego najlepiej codziennie, czas na wyjątkowe wyjście co tydzień, no i nowe plany zawodowe, do realizacji których trzeba będzie się gruntownie przygotować. No i jeszcze to tango!

3. Ustalamy nierealne daty realizacji naszych celów (lub w ogóle ich nie ustalamy)

Miałam kiedyś problem z realizacją celów? Teraz wszystko będzie inaczej! Nowy Rok należy do mnie! I samą siłą rozpędu ogarnę wszystko to, co dotychczas stanowiło dla mnie wyzwanie. I zrobię to szybko!

Szybko… okazuje się jednak, że cele, które wzięliśmy na siebie nie mają szans na realizację, jeśli na przykład z niczego nie zrezygnujemy, albo mogą być zrealizowane, ale w dużo większym odstępie czasu, niż nam się na pierwszy rzut oka wydawało.

Jak sprytnie wyznaczać cele?

Pewnie słyszałeś o metodzie wyznaczania celów SMART. Zgodnie z nią wyznaczane przez nas cele powinny spełniać kilka warunków. Więcej informacji tutaj: https://julialenarczyk.pl/jak-realizowac-cele/

Jeśli chcesz efektywnie zacząć Nowy Rok, zapisz się do mojego bezpłatnego, tygodniowego programu rozwojowego 2020!

Popracujemy razem nad prawidłowym wyznaczaniem celów, określisz swoje wartości, sprawdzimy, na ile satysfakcjonuje Cię na ten moment Twoje życie zawodowe i prywatne. Będziemy w stałym kontakcie przez tydzień, a ja codziennie będę się z Tobą dzielić nową wiedzą lub ćwiczeniami rozwojowymi. Żeby wziąć udział, zapisz się do grupy. Zapraszam tu: https://www.facebook.com/groups/445825662968671/