Nowy Rok to zwykle czas dużych zmian… a przynajmniej dużych planów. Nowa energia do działania, długa lista noworocznych postanowień i – znowu nic z tego! Co jest nie tak z noworocznymi postanowieniami? Albo raczej – czemu cele wpisywane na listę tzw. Noworocznych Postanowień tak trudno zrealizować.

Planowanie w czasie Świąt

Ważną kwestią, jeśli chodzi o noworoczne plany, jest to, że zabieramy się do nich zwykle w czasie Świąt! Czyli wtedy, kiedy mamy dużo więcej czasu, niż zwykle, a nasze dni są pełne relaksu, przyjemnych emocji, a nawet nudy! Zrelaksowani, wymyślamy fascynujące plany, przypominamy sobie, że od zawsze chcieliśmy tańczyć tango, języka angielskiego uczyliśmy się ostatnio w liceum, a zdrowe odżywianie to coś tak odległego jak życie na Marsie. Dodatkowo przeglądając piękne zdjęcia na instagramie przypominamy sobie również, że koniecznie musimy odwiedzić kilka nowych krajów – i plan na noworoczną frustrację gotowy!

 

 

Zbyt dużo celów

Bardzo szybko zapominamy o przedświątecznej gonitwie – o tym, jak ciężko było znaleźć trochę spokoju na zrobienie prezentów, a przygotowania do świąt kosztowały nas sporo stresu i wysiłków – i po chwili świątecznego lenistwa zaczynamy snuć wizje idealnego planu dnia, w którym znajdujemy czas na siłownię co drugi dzień (żeby nie przesadzić na początek!), codziennie pięć zdrowych i różnorodnych posiłków, czas dla przyjaciół minimum raz w tygodniu i dla narzeczonego najlepiej codziennie, czas na wyjątkowe wyjście co tydzień, no i nowe plany zawodowe, do realizacji których trzeba będzie się gruntownie przygotować. No i jeszcze to tango!

 

 

Ustalanie nierealnych dat realizacji celów

Miałam kiedyś problem z realizacją celów? Teraz wszystko będzie inaczej! Nowy Rok należy do mnie! I samą siłą rozpędu ogarnę wszystko to, co dotychczas stanowiło dla mnie wyzwanie. I zrobię to szybko!

Szybko… okazuje się jednak, że cele, które wzięliśmy na siebie nie mają szans na realizację, jeśli na przykład z niczego nie zrezygnujemy, albo mogą być zrealizowane, ale w dużo większym odstępie czasu, niż nam się na pierwszy rzut oka wydawało.

Jak sprytnie wyznaczać cele?

Pewnie słyszałeś o metodzie wyznaczania celów SMART. Zgodnie z nią wyznaczane przez nas cele powinny spełniać kilka warunków. Przeczytasz o tym tutaj: https://julialenarczyk.pl/jak-realizowac-cele/

Jeśli potrzebujesz wsparcia w określeniu i realizacji Twoich celów, zapraszam na bezpłatną konsultację wstępną.