Kiedy myślę ”doradca zawodowy”, widzę panią z biura karier na studiach. Przychodzisz do niej, a ona rzuca okiem na Twoje CV i mówi Ci, co i jak poprawić.

 

Sama brałam kiedyś udział w takim spotkaniu. Bo zaczynając studia, rozumiałam mniej więcej, na czym polega praca doradcy zawodowego, ale muszę przyznać, że nie miałam wtedy pojęcia, że istnieje na świecie coś takiego, jak… coaching kariery. A szkoda! Wtedy, po spotkaniu w biurze karier, wiedziałam więc, co poprawić w CV, ale nadal nie miałam pojęcia, co zrobić ze swoim życiem zawodowym.

 

 

Doradca zawodowy

Mogłam oczywiście poszukać doradcy zawodowego na własną rękę, takich w Warszawie lub online jest przecież wielu, umówić się na spotkanie i wypełnić szereg kwestionariuszy i testów zawodowych, które określiłyby moje preferencje i predyspozycje zawodowe. Następnie doradca zawodowy udzieliłby mi porad, co dalej i wskazał konkretne zawody i stanowiska, które pasują do moich wyników, a także pomógł przygotować dokumenty aplikacyjne (chociaż na tamten moment musiałabym najpierw zdobyć potrzebne kompetencje i kwalifikacje).

Tyle, że ja wiedziałam w głębi duszy, że tak czy inaczej – to ja sama muszę wybrać! I choćby najlepszy na świecie test pokazał mi, że mam świetne predyspozycje do zostania fizykiem kwantowym, chciałam wybierać sama – i zgodnie z tym, co czuję.

To Ty jesteś ekspertem od samego siebie

Głęboko wierzę w to, że jesteśmy na świecie po to, żeby odkryć i przejść konkretną, właściwą dla nas drogę, tak by móc wykorzystywać to, co w nas naturalnie najmocniejsze i co możemy przekazać i podarować światu. Tylko jak to odkryć? Jak to zrobić? Czy ktoś może w tym pomóc? Pomóc tak, ale to Ty jesteś najlepszym ekspertem od samego siebie. To Ty najlepiej znasz siebie – swoje potrzeby, oczekiwania, pasje, marzenia i pragnienia. Dlatego warto wsłuchiwać się w siebie, słuchać własnej intuicji, potrzeb i pragnień. Doświadczać różnych rzeczy i wyciągać wnioski. Zadawać sobie ważne pytania, szukać, próbować, czytać, podróżować. Poznawać siebie, a w razie potrzeby – zmieniać kurs tak, by znaleźć się z powrotem na właściwej drodze. Szukanie właściwej drogi warto zacząć od siebie.

Nie ma jednego zawodu, który zgodnie z wynikami testów powinieneś wykonywać. A nawet jeśli testy wskażą Ci szereg zawodów, jak wybrać ten odpowiedni? A jeśli nie wskażą tego, o którym marzysz najbardziej?

 

 

Coaching kariery

Właściwy wybór swojej ścieżki zawodowej wynika z połączenia różnych czynników. Warto wziąć pod uwagę Twoje naturalne talenty, możesz skorzystać z testów, np. testu talentów Gallupa lub spróbować określić swoje predyspozycje sam. Być może dokładnie wiesz, jaki jesteś, jaki jest Twój styl myślenia i działania, co lubisz najbardziej, w czym jesteś dobry i do czego masz naturalne predyspozycje. Jeśli tak, jesteś na dobrej drodze!

Wiedzę o swoich talentach i predyspozycjach warto połączyć z tym, czego pragniesz dla siebie, o czym marzysz, jakie masz plany i cele, gdzie się widzisz za parę lat, jakie masz wartości, co jest dla Ciebie ważne w życiu… Mogłabym tak jeszcze długo wymieniać! Ale w skrócie, chodzi o to, żebyś wybrał w zgodzie ze sobą.

O to chodzi w coachingu kariery. Czyli o Ciebie – i to w szerszym kontekście niż tylko praca zawodowa. Coach kariery nie udziela porad, ale zadaje pytania i pokazuje ćwiczenia, które mają na celu odkryć to, o co Ci tak naprawdę chodzi :)) Nawet jeśli nie masz jeszcze odwagi do tego, żeby to przyznać głośno i wyraźnie, i chowasz swój talent przed światem. Nawet jeśli brakuje Ci pewności siebie i nie dajesz sobie przyzwolenia na to, żeby robić w życiu to, o czym dotychczas tylko marzyłeś. W procesie coachingu kariery robimy wszystko, żeby się do tego dokopać, żeby to odkryć, oswoić, docenić i uznać. I zdobyć odwagę i pewność siebie potrzebną do tego, żeby iść tą wybraną, upragnioną ścieżką.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci trochę to, czym różni się doradztwo zawodowe i coaching kariery. Obie te formy wsparcia są cenne, ale ważne, żeby wiedzieć, czego się spodziewać po każdej z nich. I o ile doradztwo zawodowe istnieje od lat i większość z nas wie mniej więcej, czym jest, o tyle coaching kariery nie jest jeszcze znany tak powszechnie, chociaż jest w pewnym sensie nowoczesną wersją doradztwa zawodowego i również obejmuje wykonanie różnych testów, jeśli jest to potrzebne oraz przygotowanie dokumentów aplikacyjnych.

Warszawa, Kraków, Wrocław i inne duże miasta na ten moment oferują największe możliwości, jeśli chodzi o współpracę z coachami kariery. Dobrym sposobem na to, żeby rozpowszechnić tę formę wsparcia, jest praca online. I to jeden z powodów, dla których ja też wybrałam pracę online – bo nie ogranicza mnie miejsce, w którym jestem, mogę pracować z ludźmi z różnych miejsc i środowisk, a dodatkowo – na przykład podróżować 🙂

I do takiej współpracy Cię zapraszam!