Bardzo często, kiedy wspominam, że zajmuję się coachingiem, spotykam się z zagadkowym spojrzeniem. Nie poddaję się jednak i zaczynam opowiadać ze szczegółami o tym, jak wygląda moja praca.

Po chwili okazuje się, że mój rozmówca podzielał to samo przekonanie, co 95% osób, z którymi rozmawiałam na ten temat. Przekonanie, że coaching to coś dziwnego. Trochę niejasnego, a przez to podejrzanego, tajemniczego, a może nawet niebezpiecznego?

W języku zakorzeniły się już pojęcia takie jak skołczować, czyli (jeśli dobrze rozumiem to potoczne określenie) zmotywować, powiedzieć: Jesteś zwycięzcą! Możesz wszystko! Twoje Porsche stoi tuż za rogiem, odważ się i sięgnij po nie! Sukces jest dla wszystkich! Zarób swój pierwszy milion! I tak dalej, i tym podobne.

Jeśli tak zdefiniujemy kołczing, wcale się nie dziwię, że moi rozmówcy mają zwykle niewyraźną minę. Sama również nie chciałabym być w taki sposób ”skołczowana”. W zbiorowej podświadomości funkcjonuje pomieszanie pojęć. Coaching miesza się z hasłami motywacyjnymi, które są domeną szkoleń motywacyjnych i amerykańskich poradników. Nie mam nic przeciwko powyższym, ale też nie mają one NIC wspólnego z coachingiem.

Rozwój osobisty

Hasło, w ostatnich latach mocno nadużywane i takie, które nas już nuży, męczy i odstrasza. Być może jego popularność sprawia, że poniekąd czujemy się ”zmuszeni do rozwoju”. Powstały więc strony typu ”Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty”, które są odpowiedzią na ten szał rozwoju. Strony zabawne i w inteligentny sposób naśmiewające się z pustych ”rozwojowych” sloganów i haseł. Lubię to!

Tyle że ZDELEGALIZOWAĆ to znaczy rozwiązać, uznać za nielegalne i niestety ”dostaje” się wszystkim po kolei. A dróg rozwoju jest wiele. Oprócz szkoleń motywacyjnych mamy mentoring, trening, terapię… I coaching.

Aby się rozwijać, nie potrzebujemy jednak korzystać z żadnej z tych metod.
Rozwijamy się, po prostu żyjąc. Spotykając nowych ludzi, rozmawiając, czytając, zdobywając doświadczenie, pracując. Rozwój jest nieodłącznym elementem życia, dojrzewania. Nie jest ani dobry, ani zły. Zmiana jest nieodłącznym elementem życia. Coaching oferuje wsparcie. Wsparcie w zmianie. Dla tych, którzy jej potrzebują.

Coaching to metoda

Wymaga nauczenia się aktywnego słuchania, formułowania dobrych pytań, poznania tajników zawodu – sposobów pracy i narzędzi, zdobycia specjalistycznej wiedzy, w końcu – wytrwałej praktyki i ćwiczenia swoich umiejętności. To metoda, która wymaga również wrażliwości na drugiego człowieka, zainteresowania jego światem wewnętrznym, przeżyciami, emocjami, planami i wyzwaniami, z jakimi się mierzy. Trzeba też być empatycznym, mieć naturalną chęć pomagania, otwartość i elastyczność.

Coaching – podstawowe zasady

Coaching jest to specyficzna rozmowa lub seria rozmów, której celem jest pomoc klientowi w tym, żeby opracował rozwiązania problemów, dzięki odnalezieniu potrzebnych do tego wewnętrznych i zewnętrznych zasobów.

  • COACHING JEST NASTAWIONY NA #CEL – Jako coach pomagam Klientowi ustalić i doprecyzować jego cele, zaplanować działania potrzebne do ich wdrożenia oraz wspieram Klientów w realizacji tych działań.
  • COACHING JEST NASTAWIONY NA #DZIAŁANIE – Pomiędzy sesjami Klient podejmuje samodzielnie działanie prowadzące do realnej zmiany.
  • COACHING PROWOKUJE DO #MYŚLENIA – Na kolejnych spotkaniach wzmacniamy lub udoskonalamy działania poprzez refleksję, jak dana osoba stosuje konkretną umiejętność lub wiedzę.
  • COACHING POMAGA BUDOWAĆ #ŚWIADOMOŚĆ – Celem coachingu jest też wzmocnienie klienta, rozwój jego świadomości, poczucia własnej wartości i pewności siebie.
  • RELACJA W COACHINGU JEST #PARTNERSKA – Coaching jest formą wsparcia psychologicznego, ale dla osób które nie potrzebują pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Praktyka opiera się na krótkoterminowej i partnerskiej relacji coacha z klientem.
  • W COACHINGU KLIENT JEST #ODPOWIEDZIALNY ZA SWOJE DZIAŁANIE POMIĘDZY SESJAMI – Coaching wspiera samodyscyplinę klienta oraz czyni klienta odpowiedzialnym, za to, co klient mówi, że zrobi i za rezultaty zamierzonych działań.

W coachingu Klient:
• zna siebie najlepiej, dlatego to on jest ”ekspertem” od samego siebie
• jest odpowiedzialny za swoje działanie pomiędzy sesjami i przez to również za efekty, jakie osiąga
• sam wyznacza cel, nad którym chce pracować

Coach:
• jest zorientowany na Klienta, w pełni obecny i skupiony na Kliencie,
• wyraża spostrzeżenia, identyfikuje główne mocne strony, główne obszary do uczenia się i rozwoju, pokazuje klientowi szerszą perspektywę, pomaga klientowi w odkrywaniu nowych sposobów myślenia itd., ALE nie doradza
• uważnie słucha oraz zadaje pogłębiające temat i skłaniające do refleksji pytania
• pomaga Klientowi ustalić i sprecyzować jego cele
• pomaga Klientowi zaplanować działania potrzebne do realizacji jego celów
• pozwala Klientowi dotrzeć do rozwiązań samodzielnie, wierząc, że tylko takie rozwiązania prowadzą do trwałej i dobrej dla Klienta zmiany

Znajdź pracę coacha

I jak? Czy to, co przeczytałeś, jest zgodne z tym, co dotychczas myślałeś o coachingu? 🙂

Jeśli potrzebujesz wsparcia w określeniu i realizacji swoich celów, zapraszam na bezpłatną konsultację wstępną.