Często słyszymy narzekanie na to, jak wygląda codzienność w polskiej szkole, a alternatywne sposoby edukacji zdobywają coraz większą popularność. Co według mnie jest największą słabością polskiego systemu edukacji?

Koncentracja na słabościach

Każdy z nas pamięta pewnie ze szkoły, że największą uwagę przykładano do tego, co nam nie wychodziło albo wychodziło źle. Częściej koncentrowano się na tym, co było naszą słabością i na takie sytuacje pojawiał się cały arsenał narzędzi – proponowano np. zajęcia wyrównawcze lub prywatne korepetycje. A jeśli oceny były wysokie, po prostu nie było się czym martwić.

Przekonanie, że każdy może nauczyć się wszystkiego, jeśli tylko jest wystarczająco ”pracowity”

Tradycyjne, konwencjonalne podejście do rozwoju zakłada, że każdy z nas może się stać kompetentny niemal w każdej dziedzinie – jeśli wystarczająco długo i wytrwale będzie się uczył i rozwijał, a największa przestrzeń do rozwoju każdego z nas, to przestrzeń naszych słabości.

Takie podejście świetnie obrazuje popularny, krytyczny wobec systemu edukacji mem, w którym nauczyciel mówi do dzieci, zobrazowanych jako grupa bardzo różnorodnych zwierząt (złota rybka, kura, małpa, słoń, żyrafa, kot), że aby było sprawiedliwie, wszyscy muszą wykonać to samo zadanie, jakim jest… wspięcie się na drzewo. Nietrudno sobie wyobrazić, że dla niektórych zwięrząt nie będzie nic prosztszego, a dla niektórych zadanie pozostanie niemożliwym do zrealizowania. Czy jednak zwierzęta, które nie są w stanie wspiąć się na drzewo i w szkolnych warunkach oblałyby test, są bezwartościowe? Oczywiście, że nie!

Takie same, uśrednione wymagania i oczekiwania wobec każdego ucznia

Konwencjonalne podejście do rozwoju zakłada jednak, że bycie świetnym w jakiejś roli wymaga tych samych zachowań i dąży do maksymalnego uśrednienia poziomu ikompetencji wszystkich uczniów.

”Co się wydarzy, kiedy pomyślimy o tym, co jest w porządku z ludźmi, zamiast skupiać się na tym, co jest z nimi nie tak?” – Donald O. Clifton, psycholog i twórca testu talentów Gallupa.

Jeśli chcesz rozwinąć swoje talenty, zamiast pracować nad słabościami, jesteś zainteresowany zrobieniem testu i poznaniem swojego układu talentów – zapraszam do kontaktu.